niedziela, 8 kwietnia 2012

Forsycja - choroby, cięcie, rozmnażanie

Forsycja to krzew powszechnie znany i lubiany. W naturalnych warunkach rośnie w Chinach i stamtąd został sprowadzony do Polski. Kwitnie wczesną wiosną, gdy inne gatunki dopiero zaczynają się budzić z zimowego letargu. Forsycja obsypana jest wtedy dużą ilością, niewielkich żółtych kwiatów, które pokrywają większość gałęzi. Tuż po przekwitnięciu pojawiają się zielone liście.

Krzew forsycji dorastają do 3 metrów wysokości. Rosną dość szybko i mocno się ukorzeniają. W Polsce występuje pare odmian forsycji, jednak najbardziej znana jest forsycja pośrednia oraz forsycja zwisająca. Ta druga jest bardzo urodziwa ze względu na lekko zwisające gałęzie. Niestety jest bardziej wymagająca od forsycji pośredniej oraz słabiej znosi niekorzystne warunki atmosferyczne.

Ten piękny wiosenny krzew jest łatwy w uprawie. Decydując się na uprawę najlepiej wybierzmy najlepiej słoneczne, dostatecznie wilgotne o glebie żyznej, świeżej i raczej piaszczystej. Forsycja bez problemów będzie rosła także na stanowisku półcienistym. Nie lubi miejsc zimnych i podmokłych.
 Krzew należy po przekwitnięciu przyciąć. Nie pielęgnowana forsycja ogałaca się od dołu i słabiej kwitnie. Pędy najlepiej skrócić o ok. 2/3 długości. Unikajmy jednak nadmiernego cięcia. Rezultatem zbyt radykalnego cięcia są nadmierne przyrosty połączone z niewielką ilością kwiatów. Należy także pamiętać o podlewaniu krzewu w czasie suszy.
Kwiatowe pędy forsycji zawiązują najwięcej kwiatów w trzecim roku. W czwartym siła kwitnienia słabnie, pędy zaczynają tworzyć liczne rozgałęzienia i przybierają łukowate kształty. Starsze krzewy, od wielu lat nieprzycinane mogą się nawet przełamywać pod własnym ciężarem. Naturalny proces odmładzania powinniśmy, więc wspomóc cięciem.

Ta niezwykle łatwa w uprawie roślina idealna jest do pokrywania gołej ziemi, na żywopłoty oraz nasadzenia pojedyncze. Doskonale czuje się sadzona w miastach, gdzie łatwiej o osłonięte i cieplejsze stanowiska. Warto wiedzieć, że krzew ten ze względu na swoje znaczne rozmiary, dlatego powinniśmy zapewnić jej dużo miejsca. Forsycja nadaje się także jako roślina pnąca. Można ją także spotkać jako element bukietów.

Te będące zwiastunami wiosny krzewy rozmnożyć możemy przez pokładające się obwodowe gałęzie. Wystarczy nagiąć gałąź do dołu i przysypać ją ziemią. Zadbajmy o utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Po roku powinny pojawić się korzenie. Wówczas odetnijmy gałąź od reszty rośliny, możemy również przesadzić ją w inne miejsce. Najprostszym, i szeroko rozpowszechnionym sposobem rozmnażania forsycji jest zanurzenie jej gałązki w wodzie. Korzenie powinny pojawić się już po miesiącu. Ukorzenione sadzonki wsadzamy do gleby. Wybierając pędy do ukorzenienia wybierzmy jedynie pędy jednoroczne.

Forsycja to jeden z najbardziej dekoracyjnych wczesnych krzewów dający efekt żółtej plamy. Spróbujmy jego uprawy. Pierwsze sadzonki zakupmy u sprawdzonego hodowcy, potem być może sami staniemy się właścicielami pięknej kolekcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz